PRINCÍPY SNOEZELEN-U:

 

Vzťah terapeuta a klienta

Tento vzťah  je veľmi dôležitý.

Je založený na vzájomnej dôvere a bezpečí.

Individuálny prístup

Je jedným z hlavných princípov. Terapeutická hodina je každému klientovi „šitá na mieru“ podľa jeho potrieb a schopností. Klientovi nikdy nevnucujeme naše vlastné pocity a názory!

 

 

 

Možnosť voľby a výberu

Počas terapie má klient slobodu voľby vo výbere aktivity. Je dobré, ak je iniciatívny, ak si zážitky vytvára sám a svojim vlastným tempom. K určitým aktivitám môže prísť napodobňovaním od aktivít terapeuta.

Nedirektívny prístup

Na klienta nikdy nie je vytváraný nátlak.  Prístup terapeuta nie je direktívny, k dôležitým princípom Snoezelen-u totiž patrí aj to, že je nevýkonový a klientovi má predovšetkým prinášať radosť.

Platí tu heslo: „Nič nie je zlé alebo nesprávne.“

Cieľ každej Snoezelen hodiny sa pripravuje na základe vopred vypracovanej diagnostiky klienta.

Medzi hlavné ciele Snoezelen-u by sme  mohli zaradiť:

- pocit pohody a radosti

- stimulácia  zmyslov

- motivácia

- redukcia stresu

- podpora vzdelávania (pedagogicko-podporný prístup)

 

Priebeh terapie v Snoezelen miestnosti

 

Terapia Snoezelen-u sa skladá z dvoch častí. Z aktivačnej a relaxačnej.

Počas aktivačnej časti sa klientovi stimulujú jeho fyzické zmysly. Prostredníctvom zrakových, čuchových, sluchových, chuťových, hmatových vnemov a pohybovej aktivity sa navodzuje želaný stav. K týmto aktivitám dopomáhajú rôzne pomôcky zamerané na zmysly (svetelné projektory, vodné valce, optické vlákna), ako aj psychomotorický výcvik, aromaterapia, muzikoterapia dramaterapia fyzioterapia, ergoterapia, biblioterapia  a iné.

Na druhej strane, počas relaxácie klient odpočíva alebo mu je poskytnutá masáž, či iné relaxačné techniky.

Na záver:

Ako už bolo vyššie spomenuté, existuje veľké množstvo štúdii a výskumov, ktoré potvrdzujú pozitívny dopad na klientov, z čoho vyplýva, že pobyt v Snoezelen miestnosti skutočne pomáha.

Článok o vplyve metódy Snoezelen u mentálne postihnutých jedincov podložený odbornými štúdiami, nájdete na nasledovnom linku:

https://3lobit.sk/opodstatnenie-snoezelenu/

Prezidentkou, garantkou a supervízorkou konceptu Snoezelen – MSE na Slovensku a v Čechách je PhDr. Mgr. Renáta Filatová, u ktorej sme absolvovali školenie aj my.

 

Použité zdroje:

https://3lobit.sk/co-je-snoezelen/

https://snoezelen-mse.cz/

https://www.google.sk/search?q=snoezelen+v%C3%BDskumy&source=hp&ei=LoSvYeiTEcrc2roPy_aV8As&iflsig=ALs-wAMAAAAAYa-SPmWZ9If7dIN6AHKGmSBla40TQ5FC&ved=0ahUKEwjo4qzVhtL0AhVKrlYBHUt7Bb4Q4dUDCAc&uact=5&oq=snoezelen+v%C3%BDskumy&gs_lcp=Cgdnd3Mtd2l6EAMyBQgAEM0CMgUIABDNAjIFCAAQzQIyBQgAEM0CMgUIABDNAjoECAAQQzoECC4QQzoLCAAQgAQQsQMQgwE6EQguEIAEELEDEIMBEMcBEKMCOggIABCABBCxAzoFCAAQgAQ6CAguEIAEELEDOhEILhCABBCxAxCDARDHARCvAToLCC4QgAQQsQMQgwE6EQguEIAEELEDEIMBEMcBENEDOgcIABCABBAKOgYIABAWEB46BAgAEA06BggAEA0QHlAAWPsXYO4ZaABwAHgAgAHpAYgBvQ6SAQU5LjcuMZgBAKABAQ&sclient=gws-wiz

Free Joomla! templates by Engine Templates