Manuálna lymfodrenáź je liečebná masáž, ktorá pôsobí na lymfatický systém. Je vykonávaná veľmi jemne a pomaly a má výrazný upokojujúci účinok. Pôsobí preventívne na lymfatický systém, zlepšuje jeho funkciu a urýchľuje odtok únavových a odpadových látok z tela. Výlučne táto masáž dokáže pozastaviť a viditeľne zmierniť celulitídu. Táto masáž je bežne vykonávaná aj v kozmetických salónoch. Na tvári odstraňuje rôzne opuchy, vačky pod očami a zlepšuje napätie pokožky tváre, ktorá po nej pôsobí vyhladene. Je vhodná pre neustále vystresovaných ľudí a tiež pre ženy, ktorým záleží na vzhľade.
V porovnaní s klasickou masážou sa jedná o veľmi jemnú masáž, pozostávajúcu z pomalých pohybov. Pomocou tejto metódy sa z tela odplavuje prebytočná tekutina a odpadové látky, čím sa organizmus detoxikuje a posilňuje sa imunitný systém. Pravidelná aplikácia spojená s cvičením pôsobí na úbytok tukových buniek a využíva sa na zmiernenie prejavov pomarančovej kože – celulitídy.
Ide o jemnú techniku, časovo náročnú (90-120 minút), ktorá má za úlohu podporiť a posilniť dosiaľ zachovanú resorpčnú a transportnú funkciu lymfatického systému. Zlepšuje resorpciu lymfy, podporuje motoriku stimuláciou automatických kontrakcií (tento efekt pretrváva aj po skončení ošetrenia), posúva lymfu a uvoľňuje počínajúce fibrózne zmeny v prípade chronických opuchov. Manuálna lymdrenáž začína vždy v zdravých kvadrantoch s cieľom využiť existujúce anastomózy medzi zdravou a postihnutou stranou. Musia sa stimulovať aj centrálne časti, kam lymfatické cievy vyúsťujú (krk, rameno, axila pri ošetrení HK a oblasť brucha, panvy a triesla pri DK). Využívajú sa štyri základné hmaty a ich kombinácie, hmaty smerujú centripetálnym smerom, pričom 1 hmat trvá asi 1 sekundu. Počas tejto doby sa tlak striedavo oslabuje a zosilňuje. Pri intenzívnej liečbe je optimálna aplikácia 2-krát denne počas 1 hodiny. Tlak prstov nesmie prevýšiť 40 mmhg a nemá vyvolať bolesť. Okrem lymfedémov týmto spôsobom možno ošetriť pooperačné, potraumatické a neurogénne opuchy. Súčasne sa môže lymfodrenáž použiť pri rehabilitácii športovcov, pri profesiách s nadmerným zaťažením dolných končatín napr. baletky, letušky, predavačky, poprípade v rámci celkovej rehabilitácie aj s kozmetickým zameraním.